A képzés során rengeteg új digitális platformot ismertem meg, amelyek használata nagyon megkönnyítette a közös munkát, és azt gondolom, hogy ezeket a platformokat a saját óráimba is nagyon hatékonyan be fogom tudni építeni. Szintén nagyon érdekes tapasztalat volt, hogy az 5 nap során szinte minden jegyzetet, óravázlatot elektronikus formában “vetettünk papírra”.
A képző nagy hangsúlyt fektetett arra is, hogy a kollégák minél több platformon személyesen és online térben is kapcsolatba kerülhessenek egymással. Már az első napon alakult egy WhatsApp csoport, ahol a kommunikáció zajlott. A feladatok pedig úgy kerültek kialakításra, hogy szinte mindenkinek mindenkivel legalább egyszer kapcsolatba kellett kerülni az öt nap alatt. Az utolsó előtti napon mindenki bemutatta a saját iskoláját, ahonnan érkezett, egy prezentáció segítségével. Érdekes élmény volt betekintést nyerni más országok oktatási rendszereibe, megismerni más módszertani trükköket. Nagyon boldog vagyok, hogy több kollégával is kontaktban vagyok a képzés vége óta.
Nagy tapasztalat volt az is, ahogyan a helyiek betekintés engedtek az életükbe, és megmutatták, hogy hogyan szervezi az ország a mindennapi életet, ennyire extrém környezeti és természeti körülmények között. Fantasztikus volt látni, hogy hogyan ragadnak meg minden lehetőséget a fejlődésre, hogyan hozzák ki a maximumot a sziget által adott lehetőségekből, úgy, hogy mindeközben a sziget majdnem száz százalékosan zöld mutatókat produkál. Ez a tapasztalat olyan hatással volt az egész csoportunkra, hogy szinte minden projektcsoport ezt az aspektust építette bele a projektmunkájába. Ugyanilyen hatással volt ránk az izlandi konyhaművészet megismerése is. A hét folyamán kóstolhattunk szárított -és erjesztett cápahúst, az izlandiak nemzeti ételét a savanyított kosherét, vagy éppen az izlandi lovak húsát. Nem gondolom, hogy bármelyik is a kedvenc ételeim közé fog tartozni, de az biztos, hogy sosem fogom elfelejteni, hogy megkóstoltam ezeket.