A felvételi eljárás rendje a 2024/25-ös tanévre

A felvételi eljárás rendje a 2024/25-ös tanévre

1,5 osztály      0003-as kód – angol nyelv emelt szintű, haladó
0,5 osztály      0004-es kód – német nyelv emelt szintű, haladó
0,5 osztály      0005-ös kód – angol kezdő nyelvi előkészítő tagozat / haladó német
0,5 osztály      0006-os kód – német kezdő nyelvi előkészítő tagozat / haladó angol
0,5 osztály      0007-es kód – francia kezdő nyelvi előkészítő tagozat / haladó angol
0,5 osztály      0009-es kód – spanyol kezdő nyelvi előkészítő tagozat / haladó angol

Gimnáziumunkba csak azoknak a tanulóknak a jelentkezését várjuk, akiknek az általános iskolai eredményekből számított hozott pontja eléri az 63-at és idegen nyelv tudása a haladó nyelvből felöleli a Mellékletben közölt nyelvi minimumot.

A hozott pont számítása:

Figyelembe vesszük az általános iskolában elért 7. év végi és 8. osztályos félévi eredményeket magyar irodalomból és nyelvtanból, történelemből, idegen nyelvből, matematikából, fizikából vagy kémiából*, biológiából vagy földrajzból* maximum 70 pont értékben.

*A két-két tantárgy közül a nagyobb összpontszámút választjuk.

Minden tagozatra felvételi vizsga alapján vesszük fel a tanulókat, mely írásbeli és szóbeli részből áll.

1. Egységes központi írásbeli felvételi vizsga a kilencedik évfolyamra

Az írásbeli vizsgán részt vevő tanulóknak magyar nyelvből és matematikából 45 perces, 50-50 pontra értékelhető központi írásbeli feladatlapot kell kitölteniük. (A felvételi eljárásban elérhető pontszám a teszteredmények 2-szerese, azaz 100-100 pont.)

Időpontja: 2024. január 20. (szombat) 945-1145.   Írásbeli értesítést nem küldünk!

Pótidőpont (orvosi igazolással): január 30. (kedd) 1345-1545. Az írásbelire a jelentkező hozza magával diákigazolványát!

Az írásbeli vizsga eredménye

Az értékelő lap 2024. február 1-jén 900-1700-ig vehető át az iskolában. Ekkor van mód az írásbeli dolgozatok megtekintésére is a javításban részt vevő pedagógusok jelenlétében. A javítással kapcsolatos esetleges szülői észrevételek megtételére 2024. február 2-án 1600-ig van lehetőség.

A központi írásbeli vizsgára való jelentkezés módja és határideje:

Online felületen (ügyfélkapus hozzáféréssel) vagy külön nyomtatvánnyal történik, mely az Oktatási Hivatal honlapjáról tölthető le (www.oktatas.hu, a Köznevelés menü Középfokú felvételi eljárás címszavára kattintva) illetve átvehető az általános iskolában (az osztályfőnöktől) is. A jelentkezési lapot november 30-án 1400-ig kell az iskola titkárságán leadni, amennyiben gyermeke ebben az épületben szeretné az írásbelit megírni.

A jelen eljárásban szereplő jelentkezési lapot abba a vizsga megrendezésére jogosult gimnáziumba kell a tanulónak benyújtania, ahol a felvételit meg kívánja írni. (Ha a gyermek a felvételi időszakban várhatóan több olyan általános tantervű képzést nyújtó gimnáziumba fog jelentkezni, amelyik megkívánja az egységes írásbeli vizsgán (általános képzésre) való részvételt, akkor a tanuló maga dönti el, melyikbe nyújtja be az írásbeli vizsgára való jelentkezési lapját, függetlenül attól, hogy a későbbiekben a felvételi eljárás keretében hova jelentkezik, milyen jelentkezési sorrendet jelöl meg). Egy tanuló azonos típusú írásbeli vizsgára csak egy intézménybe jelentkezhet. A tanuló megítélését az írásbeli vizsga választott helyszíne nem befolyásolja.

A részképességi zavarokban szenvedő diákok esélyegyenlőségének biztosítására vonatkozó szabályokat előíró 20/2012. EMMI rendelet 33.§ (3) bekezdése alapján a tanuló részére a felvételi vizsgán biztosítani kell a hosszabb felkészülési időt, az írásbelin lehetővé kell tenni az iskolai tanulmányok során alkalmazott segédeszköz alkalmazását, ha azt a szakértői bizottság véleménye alátámasztja.

Kérjük az érintett diákok szüleit, hogy az írásbeli vizsgára való jelentkezési laphoz csatolják az erre vonatkozó kérelmüket és a szakértői véleményt.

2. A szóbeli vizsgák két, időben nem elkülönülő részből állnak:

2.1. Ebben a részben a tanulók kommunikációs készségét (szövegalkotás kép alapján), általános tájékozottságát, viselkedéskultúráját vizsgáljuk. (Elérhető pontszám: 40)

2.2. Ezután a tanulók a haladó idegen nyelv ismeretéről adnak számot. (Elérhető pontszám: 40.) A szóbeli vizsgán

  • angolból kell szóbelizni a 03, 06, 07, 09-es tagozatokra;
  • németből kell szóbelizni a 04 és 05-ös tagozatokra.

Annak a tanulónak, aki haladó angol és haladó német nyelvi tagozatokat is megjelöl, mindkét nyelvből kell szóbeliznie! Gimnáziumunkba csak az a tanuló vehető fel (csak azt rangsoroljuk), aki az idegen nyelvi szóbeli vizsgán legalább 50%os teljesítményt nyújtott.

A szóbeli vizsgára bocsátás feltételei a következők:

  • február 21-ig megérkezzen a hivatalos jelentkezési lap az általános iskolából (a postai feladás határideje);
  • a jelentkezési lapon igazolt általános iskolai osztályzatokból számított ún. hozott pont legalább 63 legyen;
  • csatolva legyen a központi írásbeli vizsga eredményeit tartalmazó értékelő lap másolata;
  • az írásbelin megfelelő eredmény elérése,
  • a tanuló hozott és az írásbelin szerzett pontszámának összege érje el a behíváshoz szükséges értéket.

A szóbeli vizsgák időpontjáról és beosztásáról az iskola honlapján (www.mig.hu) 2024. február 29-én 1800-ig tájékoztatjuk a jelentkezőket. Írásbeli értesítést nem küldünk.

A szóbeli vizsgák ideje: 2024. március 8. és 9., egyéni beosztás szerint.

A szóbeli felvételire a jelentkező tanulók feltétlenül hozzák magukkal

  • diákigazolványukat vagy személyi igazolványukat;
  • 2 db felbélyegzett, címezetlen borítékot;
  • írásbeli értékelőlapjuk eredeti példányát;
  • papír alapú ellenőrzőjüket vagy az e-Krétából nyomtatott osztálynaplóoldalukat és a félévi

értesítőjüket;

  • nyolcadikos összes matematika, magyar, idegen nyelvi füzetüket;
  • valamint okleveleiket.

Az írásbelin 200, a szóbelin 80 pont szerezhető. A maximális pontszám a hozott pontokkal 350 pont lehet.

Pontszámítási táblázat

elérhető pontszám súlyozás maximális pontszám
központi írásbeli – anyanyelv 50 (pont) 2 x 100 (pont)
központi írásbeli – matematika 50 (pont) 2 x 100 (pont)
helyi szóbelik – általános rész 40 (pont) 1 x 40 (pont)
helyi szóbelik – idegen nyelv 40 (pont) 1 x 40 (pont)
hozott pont 70 (pont) 1 x 70 (pont)
ÖSSZESEN 350 (pont)

Amennyiben két tanuló összpontszáma azonos, akkor a szóbeli beszélgetés általános pontszáma, majd ezután sorrendben a matematika írásbeli pontszám, a magyar nyelvi írásbeli pontszám, végül az angol illetve német nyelvi eredmény pontszáma dönt.

Iskolánk épülete akadálymentesített, így mozgásszervi fogyatékos (SNI) tanulók is meg tudják jelölni a VII. Kerületi Madách Imre Gimnáziumot a központi felvételi eljárás során.

Előnyben részesítés jogcímén a halmozottan hátrányos helyzetű* tanulók számára az alábbi kedvezményeket biztosítjuk:

  • számukra a jelentkezés feltétele 56 ún. hozott pont;
  • a szóbeli vizsga előtt számított összpontszámukhoz 30 ún. többletpontot kapnak.

*Halmozottan hátrányos helyzetű

az a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek és nagykorúvá vált gyermek, aki esetében az alábbi meghatározott körülmények közül legalább kettő fennáll:

a) a szülő vagy a családbafogadó gyám alacsony iskolai végzettsége: ha a gyermeket együtt nevelő mindkét szülőről, a gyermeket egyedül nevelő szülőről vagy a családbafogadó gyámról – önkéntes nyilatkozata alapján – megállapítható, hogy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény igénylésekor legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezik,

b) a szülő vagy a családbafogadó gyám alacsony foglalkoztatottsága: ha a gyermeket nevelő szülők bármelyikéről vagy a családbafogadó gyámról megállapítható, hogy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény igénylésekor az Szt. 33. §-a szerinti aktív korúak ellátására jogosult vagy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény igénylésének időpontját megelőző 16 hónapon belül legalább 12 hónapig álláskeresőként nyilvántartott személy,

c) a gyermek elégtelen lakókörnyezete, illetve lakáskörülményei: ha megállapítható, hogy a gyermek a településre vonatkozó integrált településfejlesztési stratégiában szegregátumnak nyilvánított lakókörnyezetben vagy félkomfortos, komfort nélküli vagy szükséglakásban, illetve olyan lakáskörülmények között él, ahol korlátozottan biztosítottak az egészséges fejlődéséhez szükséges feltételek.

A halmozottan hátrányos helyzet igazolásával kapcsolatban kérjük az érintett diákok szüleit, mielőbb − de legkésőbb 2024. február 21-ig − vegyék fel a kapcsolatot az iskola vezetésével, mivel a kedvezményeket csak ebben az esetben tudjuk biztosítani.

Elérhetőség
1073 Budapest, Barcsay utca 5.
+36 (1) 322-2081