Digitális Dublin
Az Erasmus+ program jóvoltából 2022 júliusában két hetet tölthettem Dublinban, ahol a „Hatékony angol nyelvtanítás digitális technológiák segítségével” című kurzus rejtelmeiben merültem el. Rengeteget tanultam, nemcsak a digitális technológiákról, hanem Írország történelméről, kultúrájáról és mindennapjairól is. Csodálatos élmény volt ez a két hét.
A digitális technológiák használata a nyelvtanításban című modul keretében olyan weboldalakat és applikációkat próbáltunk ki, amelyekkel élményszerűbbé tehetjük a saját tanítási gyakorlatunkat. Megbarátkoztunk többek között olyan programokkal, amelyekkel hangfájlokat szerkeszthetünk (pl. Vocaroo, Flipgrid, Online Voice Recorder), videókat feliratozhatunk (pl. Screencastify), digitális könyvet állíthatunk össze (Book Creator). Használtunk olyan programokat, amelyekkel megkönnyíthetjük a csoporton belüli kooperatív munkát (Padlet, Jamboard), és sok olyat is, amelyekkel különböző kvízjátékokat állíthatunk össze (pl. Flippity, WardWall, Quizizz, Blooket). Nagyon sok praktikus ötletet kaptunk a tanórák színesítésére.
A kurzus egyik legnagyobb erőssége a sokszínűsége volt. A digitális technológiákról szóló kurzus mellett sok más előadáson és egyéb programon is részt vettünk. Sokat megtudtam az ír oktatási rendszerről, az Ír-sziget történelméről áttekintve az elmúlt röpke 9000 évet, a kultúráról és szokásokról. Alkalmunk volt felfedezni a helyi múzeumokat, galériákat, megtapasztalni az ír kultúra sokféle vetületét a magasröptűtől a mezítlábasig. Eljutottunk egy színházi előadásra is, végül pedig bebarangoltuk a Wicklow Nemzeti Park egy kis szeletét , felfedezve a VI. században alapított, vénséges Glendalough kolostor romjait.
A második héten nyelvgyakorlat modulunk is volt, ez a kurzus leggyengébb része volt, de tetszett, hogy tanultunk sok példát az ír, brit és amerikai szlengből, belepillantottunk a nyelvhasználat változásába, generációs különbségeibe is.
A kurzus egyik leghasznosabb része vitathatatlanul az volt, hogy lehetőségem volt sokat beszélgetni az Európai Unió más országaiból érkezett tanárokkal. Információt cseréltünk a különböző oktatási rendszerek kihívásairól, és megpróbáltunk olyan kapcsolatokat kialakítani, amikből – remélem – hosszabb távú együttműködés is létrejöhet.
A helyszín is igazán érdekes volt: Dublin belvárosa rendkívül színes, pezseg az élettől. Egymást érik a legendás sörözők, sok az ötletes, vicces graffiti. Ezek mellett a nagy parkok, rengeteg virág, fák és élősövények teszik igazán élhetővé a várost. Minden parkban, de még a templomkertekben is, figyeltek a méhlegelők kialakítására is.
A természettudományok iránt fogékonyaknak emellett tudom ajánlani Dublin lenyűgöző botanikus kertjét, a sok mókust és sokféle madarat, és nem utolsósorban Dublin peremvárosának tengerpartját, ahol a szerencsésebbek a part közelében úszkáló kíváncsi fókákat is láthatják.
Nagy meglepetés volt számomra, hogy minden hivatalos felirat (útjelző tábla, információs felirat, buszmegálló neve) elsősorban írül, és csak másodsorban angolul van. A kettő között nyomokban is alig van hasonlóság, még a legmodernebb szavak vagy akár az utcanevek szintjén is. Írül 6-tól 18 éves koráig mindenki tanul, de csak kevesen beszélnek.
A legnehezebb az európaihoz képest fordított irányú közlekedést volt megszokni. Két hét nem volt elég, hogy automatizálódjon, melyik irányból jövő autók elől ugorjak el.
Érdekes volt közelebbről megismerni az ír oktatási rendszert is. Megtudtam például, hogy Írországban van oktatásügyi minisztérium. Az oktatással kapcsolatos változásokat a szülőkkel, a tanárok szakszervezeteivel és az iskolaszékekkel való konzultáció előzi meg.
A tanári pálya Írországban magas presztízsű, jól fizetett foglalkozás. Így a tanár szakokra nagy a túljelentkezés, a jelentkezők legjobb 14%-ából válhat majd tanár, így az oktatás minősége folyamatosan magasan tartható. Példaértékű a tanári autonómia szintje is.
Összefoglalva, a Dublinban eltöltött két hét igazán hasznos és nagy élmény is volt. Sok új, jól hasznosítható gyakorlati tudással gazdagodtam, miközben bőven volt alkalmam más országokból jött tanárokkal az oktatás nagy kérdéseiről beszélgetni. Minden kicsit is vállalkozó szellemű kollégának ajánlom ezt a lehetőséget!