Dublini továbbképzés
VII. kerületi Madách Imre Gimnázium tanáraként vettem részt Dublinban július 4-től 15-ig egy testnevelő tanároknak meghirdetett továbbképzésen, amit kiegészítettünk egy angol nyelvi kurzussal. Dublin nem volt ismeretlen számomra, két évvel ezelőtt egy európai körutazás során egy hetet töltöttem Írországban és ebből három napot a fővárosban. Már akkor magával ragadott az ír kultúra, az emberek kedvessége, az érintetlen táj szépsége, ezért választotta írországi kurzust az Erasmus+ pályázat során.
Nagyon örültem amikor az iskolánk megnyerte a pályázatot, és lehetőségünk adódott az utazásra. A pandémia azonban közbeszólt, de szerencsére 2 évvel később, 2022-ben végül mégis megvalósult.
Eljött az utazás napja, amit nagyon vártam, de kicsit vegyes érzelmek kavarogtak bennem, egyrészt régóta nem volt lehetőségünk utazni a pandémia miatt, ami miatt volt bennem egy kis félsz, másrészt egy az új kihívás lehetősége nagyon felvillanyozott.
A kurzusom ELI Dublin-ba kezdődött 2022.07.04.-én reggel 9-kor. Első héten nyelvi kurzuson vettem részt és minden nap reggel 9-kor délután 13:00-ig voltak órák. Délutánonként pedig különböző programokból választhattunk, illetve hétvégére egy-egy napos kirándulási lehetőségből tudtunk választani, hogy még jobban megismerjük az ír kultúrát. A társaság nagyon vegyes volt, mind éltkort mind származást tekintve. Utazás elött ki kellett tölteni egy szintfelmérőt, hogy mindenki tudásának megfelelő csoportba kerüljön, de ezt nem teljesen jól sikerült felmérni, így a következő nap egy másik, magasabb angol tudással bíró csoportba tettek át. Nagyon örültem ennek, mert úgy éreztem, hogy ebben a csoportban jobban tudok fejlődni. Ezen a héten több nyelvtani anyaggal is foglalkoztunk, de a beszédfejlesztésen volt a fő hangsúly, így az órák nagyon interaktívak voltak és ahogy telt a hét a csoport tagjait is egyre jobban sikerült megismernem. A hét zárásaként egy projektet kellett bemutatni (amin egész héten dolgoztunk) ahol bemutatjuk a fő különbségeket, legmeglepőbb kulturális és kulináris különbségeket a saját országunk és az Írország között. Egy nagyon hasznos és érdekes hetet tudhattam magam mögött.
Második héten a testnevelés kurzusom következett, ami azért volt speciális mert egyedül vettem részt a kurzuson. Sajnáltam, hogy nem találkozok más országokból testnevelő kollegákkal, de kárpótolt az oktatóm , aki végtelenül kedves , nagyon felkészült és barátságos személyiség volt. Elsőként megismertette velem a tradicionális ír sportokat (gaelic handball, gaelic football, hurling) és annak versenyrendszerét. Ami az egészben a legmeglepőbb és egyben legcsodálatra méltóbb volt számomra, hogy ezeket a sportokat gyakorlatilag Írországban mindenki űzi, mindenki nézi, és mindenki szurkol a saját csapatának, de csak amatőr szinten játszák, profi hozzáállással. Ez azt jelenti, hogy eddzenek heti ötször, hétvégén mérkőzéseket játszanak, amire az ország minden területéről érkeznek a szurkolók, a játékosok azonban pénzt nem kapnak ezért. Következő nap GAA Stadionba- Croke Parkba látogattunk el ami Európa 3. legnagyobb stadionja (1. Londonba, 2. Barcelonába található). Stadion látogatás keretein belül betekintést nyertünk az öltözőkbe, bemelegítő helyiségekbe, a VIP részleget is volt szerencsék meglátogatni és természetesen a pályát is közelről megcsodálhattuk, valamint a győzteseknek járó kupával fogózkodhattunk. Azt ezt követő napokban testnevelés órát szaknyelvét beszéltük át, és egy sportnapra is ellátogattunk. A hét zárásaként egy testnevelés órát vezényletem le az arra önként vállalkozó ElI schoolba járó diákoknak. Óra után értékeltük, a tapasztalatokat és egy kis kötetlen sportolással zártuk a hetet.
Kirándulások:
A kurzuson kívül nyílt alkalmam Dublinon kívül is ellátogatni, és újra megcsodálhattam az Ír táj szépséget. Első hétvégén Kilkenny és környékét jártuk be, majd Belfast nevezetességeit látogattuk meg.
Nagyon hasznos volt az utazás, sok élménnyel gazdagodtam és sok érdekes dolgot tanultam.