Politzer György (1903-1942)

Mort pour la France  — Meghalt Franciaországért

Politzer György tanulmányait Szeged, majd Rákospalotát követően a budapesti VII. kerületi, ma Madách Imre nevét viselő, Barcsay utcában fejezte be. Itt érettségizett 1921 nyarán. Eredményei főként jeles és jó voltak. Összefoglaló megjegyzésként a következőket fűzték értékeléséhez: „Különösen intelligens tanuló. Komoly tájékozottsággal rendelkezik.”

Még ebben az évben – miután sikeres felvételi vizsgát tett – a párizsi Sorbonne egyetem hallgatója lett. Filozófia szakra iratkozott be. 1925-re már sikerrel teljesítette a filozófiatanári vizsgát is.

Ezt követően franciaországi gimnáziumokban dolgozott tanárként.

Politzer György a filozófiától jutott el a mozgalomhoz, a politikához, miután a korábbi és kortárs filozófusoknál nem talált megoldást az életét emberi módon élő konkrét ember problémájára. Csoportja a Filozófusok a megoldást, de legalábbis az arra való törekvést az 1920-as évek Franciaországának legforradalmibb szervezetében vélte megtalálni: beléptek a Francia Kommunista Pártba. Politzer Józsefet 1930 októberében vették föl. Radikális döntéséhez élete végéig tartotta magát, s ezért még eredeti, tudományos terveiről is lemondott. Tevékenységében a 30-as években – a nemzetközi helyzet változására reagálva – központi szerephez jutott a fasizmus elleni harc, amely számára nem csupán aktuálpolitikai szempontból volt fontos, hanem elméleti szinten is. Mélyebben foglalkozott – tanulmányt is írt – a náci fajelmélettel.

„ A fasizmus ma minden civilizált ember szemében a barbarizmussal egyenlő. Van azonban a fasizmusnak egy olyan oldala, amelyet egészében jól ismer a világ, de teljes jelentőségét mégsem fogják fel mindig. Arról az „ideológiáról” van szó, amelyre a fasizmus fölesküdött, és amely fajelmélet néven szerepel a köztudatban. A tapasztalat fokozatosan mindenkit megtanít arra, hogy a fajelmélet belföldön pogromokat, külföldön pedig szabad népek leigázását, új imperialista háborút jelent.”

1939. szeptember 26-án a francia kormány törvényen kívül helyezte a Francia Kommunista Pártot, s ezzel illegalitásba kényszerítette a párt tagjait, köztük Politzert is. Franciaország kétharmadának német megszállását követően a harc célja a nemzet szabadságáért és függetlenségéért folytatott harc lett. Politzer és családja illegalitásban élt Párizsban. Itt jutott nyomukra a kommunisták üldözésére létrehozott speciális brigád, s tartóztatták le Politzer Györgyöt 1942. február 15-én. Márciusban a foglyot átadták a Gestapónak. A kínzások, a legembertelenebb szenvedések sem tudták megtörni, nem árulta el társai nevét. 1942. május 23-án végezték ki, emelt fővel állt a kivégző osztag elé, a Marseillaise-t énekelte.

Forrás: J.Nagy László: Georges Politzer a Szegedről indult filozófus

Elérhetőség
1073 Budapest, Barcsay utca 5.
+36 (1) 322-2081