Thália Stúdió

Következő darabunkról:

Darab a láthatáron, de még készülőben…

Addig is lejjebb görgetve az eddigiekből kaphat egy kis ízelítőt.

Diákjaink szerint:

“Ágota” szerepében Morvai Viktória Bereniké (Bármi lehet)

“Brigi” szerepében Gyenes Dóra (Bármi lehet)

“Németh” szerepében Kákóczki Ádám (Bármi lehet)

Nem árulok zsákbamacskát, ha azt mondom, hogy én is úgy jelentkeztem a Madách – ba, hogy ’Tháliás akarok lenni’. És sikerült is bekerülnöm ebbe a zárt kis biztonságos burokba, egy olyan közegbe, ami sokkal több, mint egy ’drámafoglalkozás’. A Thália egy másfajta légkört teremt, mint ami délelőtt az osztálytermekben lappang. Számomra ez az a hely, ahol tudom, csak olyan emberek vesznek körül, akik értékesek számomra, és ami talán fontosabb, én is az vagyok az ő számukra. Heti kétszer délutántól este 6-7-ig a próbák, a feladatok, a játékok, a nevetések és ’nyögve-nyelések’ észrevétlenül is összehozzák az embereket.

A Váróterem című darabunk volt – és sokunk számára a társulatból az első darab, amiben játszottunk. A szöveget tanév végén kaptuk kézhez, tanulgattuk, nyáron pár napos intenzív ’Thália Táborba’ is elmentünk, annak érdekében, hogy ősszel a legjobb előadást tudjuk nyújtani ( ja persze, nem csak ezért, hanem hogy építgessük a kis csapatunkat).

A sok szarkazmussal és gag-gel teletűzdelt szövegkönyv első olvasatakor nehezen állt még össze a fejemben, hogyan és mit is akarunk üzenni. Minden egyes olvasással tisztult a kép, és éreztem a könnyed, cinikus szavak mögött a mély mondanivalót. Jó volt olyat adni az emberek számára, aminek súlya van, ami tovább él bennük, mert nem sült galambot kaptak a kezükbe, hanem csak megmutattuk számukra az irányt, merre találják a galambfészket.

A darab helyszíne elég konkrét (lásd cím ~ Váróterem ), és azt gondoltuk a plakátnak valahogy tükröznie kellene a helyszínt, a témát… vagyis inkább csak a helyszínt. A fotózás volt az egyik legizgalmasabb része az egész próbafolyamatnak. Ott voltunk először jelmezben, ott éreztük először, hogy kezd életre kelni a darab, legalábbis én akkor éreztem igazán először. És ott éreztem igazán az egységet a csapaton, az adrenalint, azt, hogy egytől egyig mindnyájan tudtuk, ott vagyunk a célegyenesben, hogy a kemény és hosszú próbák sorozata után itt az idő, hogy elengedjük mindent és élvezzük azt, ami jön.

És azt hiszem, sikerült mindaz, amit elterveztünk. Talán még több is. Jóval több. – Morvai Viktória Bereniké

Már gólyaként volt szerencsém bekerülni a Thália társulatba, ami nemcsak teret adott a színvonalas színjátszásnak, de egyből egy fantasztikus, új közösséget is hozott az életembe.
Maga a színjátszás rengeteg szenvedélyt, élményt és új kihívásokat rejt, amit a Thália teljes mértékben biztosít számomra.
Minden évben saját rendezésű darabjainknak és egyéb projekteknek köszönhetően összekovácsolódik a csapat, és tartós barátságok alakulnak. Természetesen ehhez hozzájárul a hasonló érdeklődési kör, és minden más feltétel, ami a közös munkához szükséges. Elsősorban a bizalom kiépítése, az egymásra figyelés és a gátlások levetkőzése, amivel sokat foglalkozunk többek között a Thália táborok során.
A legkedvesebb emlékeim a “Bármi lehet” című két felvonásos előadásunkhoz fűződnek, amit a tavalyi /2021-2022-es/ tanévben mutathattunk be nagy sikerrel az iskolában, valamint a Gólem Színházban is.
Tagságom alatt rengeteget tanultam a színpadi jelenlétről, az alkotómunkáról, magamról és a határaimról. Éppen ezért nagyon hálás vagyok Dancs István Tanár Úrnak és a Thália minden tagjának, akik lehetővé tették, hogy mindezt megéljem és magammal vihessem a gimnáziumon túlra is. – Gyenes Dóra

A Thália Stúdió iskolánk nagy múltú, „elit” színi köre. Minden évben felléptünk az iskola egyes ünnepségein, ezenfelül számtalan sok színdarabbal szórakoztattuk az évek alatt a nézőinket, akiknek nagy része az iskola visszajáró és jelenlegi dákjaiból tevődött ki. Mégis a jelentkezés a körbe az iskola összes diákja számára lehetséges, aki érez magában kellő affinitást. Engem a 2020-as tanév szeptemberében válogattak be, tapasztalataim szerint a Thália légköre felszabadult, közeli, családias. A tagok szeretik egymást. A tanítás utáni néhány óra egy ilyen közegben felejthetetlen. Ha éppen nem a soron következő színdarabunkon agyalunk, vagy annak jeleneteit gyakoroljuk, akkor színes, a kreativitást és rögtönzést segítő játékokkal fejlesztjük magunkat, például olyanokkal, amiket a Beugró c. műsorban láthatunk. Mégiscsak a bemutatóra való várakozás, a kemény munka, annak mézédes gyümölcse és a közös izgulás a bemutató előtt az, ami miatt szeretünk tháliásnak lenni. Sok nevetés, csupa móka. – Kákóczki Ádám

Legutóbbi előadásaink:

Bármi lehet (2022)

/Színjáték két felvonásban/

Írta és Rendezte: Dancs István
“Mindenki volt már 18 éves, aki volt már 18 éves. Mi legyek, ha nagy leszek? Mit tegyek, ha nagy leszek? Egy végzős gimnáziumi osztály egyetlen tanítási napjának története. Illetve: mégsem.
Nem csak.”
Az előadás a Gimnázium aulájában és a Gólem Színházban vendégelőadásként volt megtekinthető.

Váróterem (2020)

/Színjáték két felvonásban/

Írta és Rendezte: Dancs István
“Van egy hely. Sok-sok ember érkezik ide – sok-sok ember megy tovább innen. És… és vannak néhányan, akik itt élik életüket, ha az annak nevezhető.
Váróterem. Valahol Magyarország egy nevesincs településén – na, azért az Óperencián túl –, napjainkban, vagy a félmúltban? Vagy a féljövőben?
Idősek és fiatalok, gyerekek és tanárnőjük, párok, kiket összefűz a szerelem, párok, akiket a hazugság láncol egymáshoz. Bolyongók és helyben maradók, jók és rosszak – akik időnként szerepet cserélnek. Mint mi, egynéhányan.
A kies magyar tájon szelíden gomolygó pálinkagőz, az értelem lángra lobbanni akaró szikrái, az eltemetett vágyak szabadulásra képes kétségbeesett kaparása az őket eltemető monotónia földhalmai alól. És egy férfi. Hosszú fekete kabátban, aki… A többit nem mondom el. Jó lenne egyszer még eljátszani. Ha majd visszafelé forog az időnek kerete.
/Mert voltak sokan, nézőknek hívjuk őket, talán keresőknek vagy értőknek kéne. Hála nekik – működik a Thália, hála a Madáchnak: érezhető, fontosak vagyunk./ Telt házas előadások lélekzsongító emléke dolgozik bennünk most, miközben egy újabb bemutatóra készülünk.
Köszönet valamennyi nagyszerű tháliásnak, a darab SZÍNÉSZEINEK. Nagybetűs amatőrök.
Örök hála.”
Elérhetőség
1073 Budapest, Barcsay utca 5.
+36 (1) 322-2081